תמ"א 38 – איך לקדם את ביצוע הפרויקט?

 

רעידות האדמה האחרונות בעולם וגם בארץ הביאו לכך שוועדי בתים רבים מתעניינים בתוכנית לחיזוק מבנים – תמ"א 38, (תוכנית מתאר ארצית 38).
לתמ"א 38 יש חשיבות גבוהה הן בחיזוק המבנה והן בהשבחת הנכס, לכן היא נחשבת כבעלת פוטנציאל נדלנ"י עצום וקבלנים רבים מתדפקים על דלתות ועדי הבתים. למרות זאת, המציאות מוכיחה כי תמ"א 38 אינה מתקדמת כמצופה, ודו"ח מבקר המדינה האחרון שיצא בנושא זה, הוכיח זאת שחור על גבי לבן והתריע כי בניינים רבים צפויים להיפגע במידה ותתרחש בישראל רעידת אדמה חזקה.
.
מדוע חלים עיכובים בפרויקט תמ"א 38?
מדובר בפרויקט מורכב מאוד, הכולל תהליך ארוך עד למציאת קבלן מתאים ולאחר מכן דורש התנהלות ארוכה מול הרשויות לקבלת היתר. רק אז מגיעים לשלב הביצוע שגם הוא ארוך ומורכב מפרטים ושלבים רבים.
ועדי בתים רבים נתקלים בקשיים בכל אחד מהשלבים. הידע שבידי הדיירים אינו ידע מקצועי או הנדסי ולכן ישנה אפשרות לקבלת מפרטים לא מתאימים או לבחירת קבלן שאינו מתאים. ישנן רשויות שלא נותנות בקלות היתרים והתוכניות נדחות מסיבות שונות ועוד.
.
כיצד אתם, נציגי הדיירים או ועדי הבתים יכולים לקדם את הפרויקט ולהביא אותו לידי ביצוע:

1. למידה מעמיקה – חשוב מאוד שאתם כנציגי הבית תכירו את הנושא לעומק. הכינו דפי הסבר, דוגמאות ואפילו תמונות של בתים "לפני" ו"אחרי" השיפוץ והחיזוק. תמונות, נתונים ודוגמאות ישכנעו יותר טוב משיחות ארוכות.

2. הסבר לדיירי הבניין – אל תציגו את חיזוק המבנה כ"השבחת הנכס" אלא הסבירו שמדובר בתוכנית מצילת חיים. ספרו על הנזקים הקשים, הן בנפש והן ברכוש, שגרמו רעידות האדמה למבנים בארצות שונות בחו"ל והדגישו, כי חייבים להתכונן לכך כבר עכשיו.

3. פנייה אישית לכל דייר – אל תערכו אסיפת דיירים כללית, פנו באופן אישי לכל אחד מהדיירים, הסבירו את חשיבות הנושא, הציגו את הנתונים והתמונות. השענו על המידע של הממשלה ושל מבקר המדינה בנושא, כדי להדגיש עד כמה חשוב להתחיל את הפרויקט באופן מיידי.

4. דירות מושכרות – חייבים לאתר את בעלי הדירות המושכרות ולשכנע גם אותם. אל תשכחו שניתן להתחיל בפרויקט רק כאשר 2/3 מהדיירים חתמו על הסכמה, אולם בפועל רוב הקבלנים לא יחלו בפרויקט אם לא ייראו הסכמה גורפת של הדיירים.

5. אסיפת דיירים – לאחר שהצלחתם לגבש הסכמה של הדיירים, זה הזמן לערוך אסיפת דיירים מיוחדת שבה חשוב להציג את היתרונות הרבים של תמ"א 38. חשוב להסביר שהתהליך ארוך ומורכב וכדאי מאוד לבוא מוכנים לקראת שאלות שיישאלו על-ידי הספקנים וההססנים שבדיירים.

6. שתפו בעלי מקצוע באסיפה – מומלץ להביא לאסיפה בעלי מקצוע שיציגו נתונים, יתמכו בהסברים שלכם ויוכלו לעזור לכם לענות על השאלות של הדיירים.

7. שתפו עורך דין מומחה ואיש נדל"ן באסיפה – עורך דין מומחה לתמ"א 38 שיגיע ויסביר כיצד התהליך יתבצע וכן מומחה נדל"ן שיכול לתת הערכה בכמה יושבח הנכס, יעזרו לכם מאוד בקידום התהליך מול הדיירים הספקנים. פגישות ייעוץ אינן כרוכות בתשלום, ואנשי מקצוע רבים ישמחו לבוא ולייעץ.

8. בחירת קבלן – חשוב לבדוק כי מדובר בקבלן אמין, בעל ניסיון בחיזוק מבנים על-פי דרישות תמ"א 38, בעל יכולת כספית מוכחת, רשום בפנקס הקבלנים ועם המלצות. קרא עוד על בחירת קבלן מתאים לתמ"א 38.

9. היעזרו בחברה לניהול ופיקוח הנדסי – לאחר שרוב הדיירים חתמו על הסכמה לפרויקט תמ"א 38, מגיע שלב התכנון, הערכת הנכס ויכולתו לעמוד בתהליך החיזוק וכמובן יציאה לביצוע הפרויקט. כדי לקדם במהירות את התהליכים הללו ולא ליפול ל"בורות" שונים בהסכמים מול הקבלנים ובביצוע בפועל, כדאי שתהייה לצדכם חברה אמינה לתכנון, ניהול ופיקוח אדריכלי והנדסי כמו תמ"א פיקוח, המתמחה בפרויקטים מסוג זה ומייצגת אתכם מול הספקים, הרשויות והקבלן.

.
נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה ולהגיע לפגישת ייעוץ ללא כל התחייבות מצידכם. כנסו לצור קשר או התקשרו לטל: 077-7003955