תמ"א 38 – המדריך העדכני לביצוע התוכנית

רוצים לשפר את איכות החיים? חוששים מרעידת אדמה? תמ"א 38 היא התוכנית עבורכם.

בשנת 2005 יצאה לדרך, בעידוד הממשלה והרשויות המקומיות, תוכנית תמ"א 38. החשש מפני רעידות אדמה ופגיעה בחיי אדם הביא ליצירת התוכנית שמטרתה היא חיזוק מבנים כדי שיוכלו לעמוד בזמן אסון אדמה ויימנעו, עד כמה שאפשר, פגיעות בנפש. כדי לעודד את הדיירים בבתים משותפים להצטרף אל התוכנית, מלווה התוכנית בתמריצים ובהטבות כלכליות כדי להשביח את הנכסים וכדי למצוא מקורות מימון לביצוע תוכנית תמ"א 38. להלן מדריך לביצוע התוכנית .

תמ"א 38 – המדריך
תוכנית תמ"א 38 היא תוכנית לחיזוק מבנים שנבנו לפני 1980.

במקרים חריגים גם דירות שנבנו אחרי 1980 אך לא נבנו לפי תקן 413 , תקן המחייב בנייה עמידה בפני רעידת אדמה, יוכלו להצטרף אל התוכנית.

תמ"א 38 מחייבת הסכמה של שני שליש מהדיירים הגרים בבניין . בפועל רוב החברות והקבלנים דורשים הסכמה של רוב הדיירים. לפני ביצוע התוכנית יש להשיג את הסכמת הדיירים.

תמ"א 38 היא תוכנית עסקית מסובכת. כדי לצלוח אותה בהצלחה מומלץ לשכור עורך דין אשר ילווה את הפרויקט. על אף שכיום עדיין אין הרבה עורכי דין אשר התמחו והתנסו בביצוע תוכנית תמ"א 38, כדאי להתאמץ ולחפש עורך דין בעל ניסיון בתחום.

הגיעו לאסיפת הדיירים הראשונה מוכנים. למדו את כל החומר, הציגו את היתרונות ואת החסרונות . שתפו בעלי מקצוע מומחים באסיפה . הזמינו עורך דין מומחה בתחום תמ"א 38 ואיש נדל"ן. פגישות ייעוץ אינן כרוכות בתשלום, ורבים ישמחו לבוא ולייעץ. הדגישו היטב כי מדובר בהצלת חיים.

אחרי ששכרתם עורך דין, מומלץ לכנס את כל דיירי הבניין לפגישת ייעוץ והיכרות עם עורך הדין. פגישת הייעוץ אינה אמורה לעלות כסף.

חשוב לבחור נציגים של הדיירים, שניים עד שלושה נציגים, אשר ינהלו את הפרויקט וייצגו את הדיירים. לחילופין אפשר לשכור חברה חיצונית המתמחה בניהול תמ"א 38 אשר תייצג את הדיירים ותוביל את הפרויקט.

לפני שבוחרים קבלן או חברה לביצוע הפרויקט חשוב לערוך סקר שווקים ולבקש המלצות. בשוק יש הרבה קבלנים המבטיחים הרים וגבעות, לא כדאי להתפתות. חשוב לבחור קבלן אמין אשר כבר ביצע פרויקטים של תמ"א 38 והוא בעל יכולת כלכלית מוכחת. חשוב לדעת כי פרויקטים רבים נתקעים בשל בעיות מימון של הקבלן.

אישורים – תוכנית תמ"א 38 דורשת אישורים שונים מהרשות המקומית. חשוב לבחור קבלן או חברת ניהול אשר מכירים היטב את כל ההליכים ולא יבזבזו זמן יקר כדי להשיג את האישורים הנדרשים.

כאשר חותמים עם הקבלן הנבחר, יש לקבוע לוח זמנים ברור ומחייב . תוכנית תמ"א 38 פוגעת באופן זמני באיכות החיים של הדיירים, חשוב לקצר את התקופה ככל האפשר.

אנו בתמ"א פיקוח, חברה לניהול ופיקוח על פרויקטים של תמ"א 38, נשמח לעמוד לשירותכם. כנסו לצור קשר או התקשרו לטל: 077-7003955